TEE JÄRELE: 100aastase ajalooga särkpluuskleit

Margit Salk, Liina Hergauk; ajakiri Käsitöö
30.08.2020
Särkpluuskleit on olnud populaarne juba peaaegu sajandi, mõnel kümnendil rohkem, teisel vähem. | Stanislav Moshkov

Särkpluuskleit on olnud populaarne juba peaaegu sajandi, mõnel kümnendil rohkem, teisel vähem. Kleit, mille tegumood on mugav ja sobib iga kehatüübiga, on läbi teinud väga põnevaid arenguetappe.

Särkpluuskleit on ülaosas meestesärki meenutav, eest nööbitav ja peamiselt sirge lõikega kleit. Tänapäeval soovitatakse pikka särki meenutavat kleiti kanda kitsastel pükstel, kuid ka kleidina, kaunistuseks vöö ja meelepärased jalanõud.

Killukesi ajaloost

  • Särkpluuskleitide (inglise keeles shirt dress, shirtwaist dress) ajalugu ulatub enam kui saja aasta tagusesse aega. Nende kleitide eelkäijateks on eelmise sajandi alguse avarad ja madala pihaosaga kleidid. Kleitide populariseerijaks peetakse Prantsuse moeloojat Coco Chaneli.
  • Esialgu kandsid särkpluuskleite eelkõige lapsehoidjad, ettekandjad ja vabrikutöölised, kuid see muutus kiiresti ka väga moekaks peokleidiks. Eestnööbitavat kleiti oli lihtne vahetada.
  • 1920.–1930. aastatel sai sellisest kleiditüübist populaarne vormiriietus, sobides tolleaegse meheliku moega.
  • 1940.–1950. aastatel muutusid kleidid naiselikumaks ja pihaosa rõhutavamaks. Lihtsama tegumoega särkpluuskleite kanti kodus, peokleidile lisati alusseelikuid ja teisi kaunistusi.
  • Ka järgnevatel kümnenditel oli kleit levinud nii mugava igapäevakleidina kui ka stiilse piduliku rõivana, millele sai lisada huvitavaid detaile. Selle kleidi tegumood oli eeskujuks ka kostüümide loomisel.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid